Pravěcí superdravci- Varanus priscus

11. března 2015 v 21:20 | nonychromek |  Pravěké zajímavosti
Byl to největší pozemní ještěr v historii. Jeho původní jméno bylo Megalania prisca což znamená velký řezník. Výzkumy z Austrálie provedené roku 2004 zjistily, že kromě velikosti se nijak neodlišoval od dnešních varanů. Jsou různé dohady o jeho velikosti. Od velikosti 9 metrů a váhy 2 tuny díky čemuž dostal jméno Varan kosatčí až velikost ne moc rozdílnou od komodských varanů. Já osobně si myslím, že byl dlouhá kolem 7 metrů a vážil asi 600 kg. Objevil ho Richar Owen roku 1859. Žil v celé střední Austrálii. Byl příkladem Pleistocenní megafauny. Byl pravděpodobně vrcholným predátorem. Jedinou možnou konkurencí byl vakolev Thylacoleo. Podobně jako dnešní varani se živil mršinami. Ale byl to i dokonalý dravec. Jako všichni hadi a varani měl pravděpodobně Jakobsonův orgán. Dokázal výborně detekovat pachy ze vzduchu. Jako varan komodský mohl na krátkou vzdálenost běžet rychle. Lovil pravděpodobně ze zálohy. Mohl se bránit silným ocasem. Nejvíce se pravděpodobně bál jiného Varana kosatčího. Je možné, že jako komodský drak měl jedovaté sliny. Lovil megafaunu Astrálie. Třeba obřího vačnatce Diprotodona, největšího vačnatce vůbec nebo veleklokana Procoptodona. Rekonstrukce lovu. Vnitrozemí Austrálie před 2 miliony let.Dva samci bojovali o samici. Poražený se stáhl na okraj stáda. Netužil, že ho sleduje plazí superobluda. Varan kosatčí čeká až Diprotodon přijde jěště blíž. Když už nastala vhodná chvíle, vyrazil kupředu. Stádo se vyplašilo, ale našeho Diprotodona už stihl megavaran kousnout do nohy. Nakonec Diprotodon unikl ale netušil, že jedovaté sliny dokonají své. Po pár dnech Diprotodon zemřel, ale varan ho celou dobu sledoval. Ale u mršiny už byl Thylacoleo. Vzhledem k velikosti ještěra. stačilo jen trochu postrašit. Veranus priscus byl impozantní predátor, který přes 20 milionů let vládl Austrálii. Nakonec, díky změnám klimatu vyhynul. Zajímavé je, že tento tvor je předmětem zkoumání kryptozoologie. Někteří lidé tvrdí, že ho viděli.
Doufám, že se vám část líbila. Příště Inostrancevia
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Který z obřích pravěkých plazů je váš nejoblíbenější

Titanoboa
Testudo atlas
Archelon
Megalania
Sarcosuchus
Deinosuchus
Gigantophis

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 12. března 2015 v 11:58 | Reagovat

Super článek! Já osobně si myslím, že Megalania už vyhynula a že údajné zprávy o jejím sledování jsou jen výmysly. Podobně se to může mít i s dalšími kryptozoologickými záhadami. I když na druhou stranu je zase pravda, že prostředí Austrálie se za poslední tisíce let příliš nezměnilo a tak nevidím důvod, proč by v dnešních buších nebo poblíž pralesů nějaký obrovský varan nemohl přežívat. Problémem je však to, že lidé často uvidí nějaké menší zvíře a pak z něj udělají Megalanii-někdy jen proto, aby prosluli.

2 HAAS HAAS | Web | 12. března 2015 v 18:54 | Reagovat

Tak co, díval jsi se na Ten Deadliest Snakes: Costa Rica? :-)

3 HAAS HAAS | Web | 12. března 2015 v 19:49 | Reagovat

Hele, v neděli 15. března to reprízují v 11:50 nebo v 16:25 (našel jsem to právě kvůli tobě). :-) Jestli budeš mít čas, můžeš se podívat, rád bych se o tom s tebou třeba potom pobavil. Podle mě je to totiž jeden z nejlepších Nigelových filmů, jaké jsem kdy viděl. Navíc pro milovníka neotropů, jako jsem já, jsou ty kostarické džungle a jejich hadi prostě kouzelné... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama