Vražedná příroda- Zmije paví

15. března 2015 v 22:00 | nonychromek |  Současná příroda
V místech, kde žije je to jeden z nejjedovatějších hadů. Je to nejvražednější ze všech hadů. Nemá sice nejsilnější jed jako Taipan ale zabije ročně nejvíce lidí. Podle některých odhadů na její uštknutí zemře 5000 lidí. Ať je tento odhad pravdivý nebo ne určitě zabije hodně lidí a to i díky místu, na kterém žije. Je rozšířena na velkém areálu od Arabského poloostrova přes Irák, Pákistán až po Indii a Srí Lanku. A právě Indie a Srí Lanka drží smutné prvenství nejvíce lidských obětí na hadí uštknutí. Způsobuje to přelidněnost, lidé žijí daleko od nemocnic, které jsou často nedostatečně vybavené. Patří do Indické velké čtyřky. Ta zahrnuje: Kobru indickou, Bungara modravého, Zmiji řetízkovou a právě Zmiji paví. Její jed způsobuje vnitřní krvácení. Ničí krevní destičky. Neléčený člověk zemře na vnitřní krvácení. Podobně jako třeba Zmije pestrá má varovný systém před nepřáteli. Má šupiny proti sobě, takže tře šupinami o sebe a to vydává charakteristický zvuk. Loví hlavně v noci. Je velmi hojná. Třeba kolem Bombaje bylo za 5 dnů nalezeno přes 2000 zmijí. Živí se především hlodavci. Podobně jako všichni zmijovití má tepločivné jamky. To je užitečné hlavně v noci. Přes den je horko, tak ji to občas může zmást. Naopak v noci detekují jako infračervený radar její jamky hlodavce a udeří pak přesně jako teplem naváděná střela Sidewinder. Rozmnožují se většinou v období od dubna po červen. Je zajímavé, že někde klade vejce a někde rodí živá mláďata. Zmije paví je zkrátka unikátní druh a i když je to možná největší plazí zabiják, nezaslouží si takovou pověst. Je škoda, že se lidé hadů tak bojí a proto je zabíjejí a je důležité, aby to přestalo. Jinak tato přenádherná stvoření zmizí na dobro.
Příště: Koronální výtrysk hmoty. Doufám, že se vám část líbila.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 16. března 2015 v 13:41 | Reagovat

Moc pěkný had, zmijovití jsou možná mou nejoblíbenější čeledí, i když radši než klasické zmije mám ještě podčeleď chřestýšovitých. Akorát s tím počtem uštknutí bych si nebyl tak jistý, já četl, že zmije Russellova (nebo-li zmije řetízková) způsobuje v Indii tak 40 % všech uštknutí a zmije paví naopak méně, ale kdo ví... Každopádně je to úžasné zvíře.

2 HAAS HAAS | Web | 16. března 2015 v 13:42 | Reagovat

[1]: Jo moment, omlouvám se, ty ten počet uštknutí uvádíš jako ve všech zemích, v nichž se vyskytuje. Moje chyba.

3 Martinoraptor Martinoraptor | Web | 16. března 2015 v 14:55 | Reagovat

Nádhera, je to velice zajímavý i pěkný had. Taky jsi mi vzal iluze o tom počtu uštknutí za rok - myslel jsem, že je to méně časté.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama