Velká pětka- Žraloci

26. května 2015 v 22:40 | nonychromek |  Současná příroda
Žraloci jsou na Zemi už skoro 450 milionů let. Mají dokonalé vybavení. Vynikající čich, který rozliší kapku krve rozpuštěnou v hektolitrech vody. Skvělé, barevné vidění a také schopnost zachycovat elektromagnetické pole živých organismů. Jen málo z nich útočí na člověka a to jen proto, že si nás spletou s jinými zvířaty.

5. Žralok galapážský: Navzdory jménu, tento žralok nežije jen kolem Galapág. Žije prakticky po celém světě kolem tropických ostrovů. Měří až 3,7 metru a váží až 350 kg. Žere převážně ryby, olihně a mršiny velryb. Tento druh bývá někdy klidný ale i agresivní. Jsou doloženy případy, kdy zabil člověka. Ale protože jsou i agresivnější druhy a člověk se s tímto druhem často nesetkává, dávám mu na stupnici nebezpečí 3,5/5.


4. Žralok býlí: Tento druh je až 5 metrů dlouhý a váží až 2 tuny. Obývá vody, skoro celého světa ale tam, kde žije není moc hojný. Tento žralok žere hlavně lachtany. I přes jeho pověst, tento žralok nezabije nejvíce lidí. S ním už je o něco pravděpodobnější setkání, které někdy končí i smrtí. Dávám mu 4/5.


3. Žralok bělavý: Tento žralok je mezi žraloky unikát. Dokáže přežít i ve stoprocentní sladké vodě. Byl pozorován až 4
000 km proti proudu Amazonky, v Africe, Asii, Austrálii. Měří až 3,5 metru a váží 350 kg. Živí se rybami. Někdy dokonce bojují s krokodýli. Tento žralok je poměrně agresivní a ve sladké vodě je i pravděpodobné, že se s ním setkáte. 4,5/5.

2. Žralok tygří: Tento až 5 metrů dlouhý a 812 kg vážící žralok, žije v tropech celého světa. Žere všechno. Ptáky, savce, ryby. Našel se v něm i osten dikobraza a dopravní značka. Tento žralok je agresivní a velký. Je skutečně nebezpečný. 4,5/5.


1. Žralok dlouhoploutvý: Měří až 4 metry a váží až 400 kg. Toulá se tropickými oceány celého světa. Je to jeden z nejagresivnějších žraloků vůbec. Během druhé světové války tito žraloci útočili na Americké a Japonské námořníky z potápějících se lodí či letadel. I trosečníci, plavající oceánem na tohoto žraloka naráželi. Nekdy se sdružuje do skupin. Tento žralok je skutečně nebezpečný, možná nejnebezpečnější ze všech, co jsme si dnes ukázali. 5/5.

Je škoda, že se lidé těchto krásných tvorů tak bojí. Žraloci jsou důležití pro zdraví život oceánů a bez nich by potravní řetězec zkolaboval. Pravděpodobně vás zabije blesk, vosa, pes ba i padající kokos. Zato my zabijeme ročně 100 milionů žraloků, většinou kvůli polévkám. Když už vás nějaký napadne. jděte mu po rypci a po žábrech.

Příště: Velcí a býložraví savci
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 mirachromek mirachromek | 27. května 2015 v 12:14 | Reagovat

Konečně čtenį pro mě super článek

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 27. května 2015 v 18:52 | Reagovat

Velmi zajímavé!!.. Mimochodem, ty fotky jsou moc hezké :-)

3 HAAS HAAS | Web | 27. května 2015 v 19:08 | Reagovat

Moc pěkné, s velkou trojkou nebezpečných žraloků si zaplaval i Nigel Marven ve svém filmu o žralocích bělavých. Jinak já dal na blog popisek Gerrothoraxe, kdyžtak se podívej. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama