Červen 2015

Pravěcí superobranáři- Ankylosauři

30. června 2015 v 22:06 | nonychromek |  Pravěké zajímavosti
Tito tvorové patří k nejznámějším dinosaurům. Je to skupina býložravých dinosaurů známá od spodní Jury až po konec dinosaurů na konci Křídy (200-65 mil.let př.kr.). Žili na všech kontinentech s vyjímkou Afriky. Nejstarší ankylosauři jsou zřejmě z Číny. Popsal je Henry Fairfiedl Osborn roku 1923. Všichni byli obrnění a na ocase měli většinou zbraně od palic přes trny. Měli mnoho druhů např. Nodosaurus, Polacanthus,Euplocephalus, Gastonia a mnoho dalších. Mi si ale představíme toho nejznámějšího. Byl to Ankylosaurus (neohebný ještěr). Žil v Severní Americe v době asi pře 68-65 miliony lety. Objevil ho Barnum Brown roku 1908 Existují dohady o jeho velikosti v délce mezi 6-11 metry a váhy 6-12 tun. Já si osobně myslím ty menší velikosti. Měl malý mozek a byl pomalý. Ale neměl lehký život. Žil v době, kdy po zemi chodil jeden z nejstrašlivějších tvorů v historii Země, Tyrannosaurus rex. Pod hrozbou takového predátora museli tito býložravci vyvinout obranný mechanismus, který v konečné fázi byl jeden z nejdokonalejších mezi živočichy. A jak se vlastně bránil? Dokázal také údery vracet? Tento dinosaurus byl velmi opancéřovaný. Byly to kusy kostí volně zasazené v kůži, takže ho brnění neomezovalo v pohybu. Pancíř byl na hřbetě, na hlavě, dokonce i oční víčka byly z kosti. Břicho bylo nechráněné. Ale stavba jeho nohou naznačuje, že se dokázal skrčit tak, aby nepříteli nastavoval obrněný hřbet. Jeho lebka byla tak pevná, že dokázala odolat i drtivému stisku Tyrannosauřích zubů. Na býložravce měl neobvikle dobrý čich, takže vycítil přicházející hrozbu a připravil se na obranu. Když se nepřítel přiblížil, nasadil své eso v rukávu. Byla to palice tak silná, že dokázala rozdrtit i mnohem pevnější věci než kosti T-rexe. Vážila 50kg a podle některých odhadů vyvinula tlak o síle až 20 tun. Rekonstrukce obrany: Les před 65 miliony let. Území dnešní Montany. Osamocený Tyrannosaurus vyrazil na lov. Vycítil Ankylosaura a vyrazil. O chvíli později ho ucítí Ankylosaurus a skrčí se k zemi a připravuje se na útok. Za 30 minut, T-rex dorazil. Zaútočil na hlavu Ankylosaura ale nerozdrtil ji. Snažil se ho převrátit ale marně. Náhle odhalil svůj bok a ankylosaurus ho udeřil palicí. Rozdrtil mu žebra a ta mu potrhala vnitřní orgány. Po pár hodinách T-rex zemřel. Ankylosaurus měl nejdokonalejší obranný mechanismus v historii živočichů. Byl to skutečný živý tank. Nakonec ale i on podlehl katastrofickým událostem, které následovaly po pádu obřího asteroidu, který kompletně změnil chod dějin.


Příště: MegatheriumVražedná příroda- Čtyřhranky

29. června 2015 v 22:21 | nonychromek |  Současná příroda
Jsou to dost možná nejjedovatější živočichové planety. Jejich vědecký název je (Cubozoa). Dělí se na dva řády: Carybdeia a Chirodropia. Navzdory přesvědčením mnoha lidí to nejsou medúzy. Je to samostatné třída žahavců. Nicméně mají s medúzami mnoho společného. Také ony se narodí jako polyp a postupem času se stává pohybuschopným. Čtyřhranku poznáte právě čtverhranému tvaru zvonu. Navzdory přesvědčení neunáší tyto tvory mořský proud. Jsou schopny pohybu sami. A dokáží plavat stejně rychle jako člověk, zhruba 7km/h. Nemají mozek ani srdce atd. Ale mají 8 očí které zabírají prakticky celou jejich osu. Čtyřhranky mají několik druhů z nichž některé jsou smrtelně jedovaté. Nejznámější je Čtyřhranka smrtelné či také Čtyřhranka Fleckerova (Chironex fleckeri), známá také jako mořská vosa. Objevil ji doktor Flecker v Southscottu, roku 1956, když si všiml podivných úmrtí na Australských plážích. Je to málo dotčený druh. Obývají vody Velkého bariérového útesu a vody jihovýchodní Asie. Má zvon dlouhý 25 centimetrů ale chapadla mají až 3 metry. Na každém centimetru mají několik milionů žahavých buněk. Když se ramena něco dotkne, spustí se biochemická reakce. Ve váčcích jsou ukryty něco jako miniaturní harpuny, které se roztočí ohromnou silou až 40000 G. Ty projdou až krabí skořápkou. Ty uvolní jed, který je nejsilnější v živočišné říši. Okamžitě nastane krutá bolest, do minuty zastaví srdce a do tří minut nastane smrt. Oběť se utopí, nebo zemře právě na srdeční selhání a křeč. Od 50. let minulého století tyto čtyřhranky zabily asi 1500 lidí. Ale když ránu polijete octem, zachráníte si život. Existuje i Irukanji, její bodnutí nebolí ale do 20 minut zaútočí na srdce. Tito tvorové jsou rozhodně nebezpeční, zabiji víc lidí než žraloci. Člověk by si měl od nich držet odstup.


Příště: Gama záblesk

Program pro tento týden

29. června 2015 v 21:38 | nonychromek
Pondělí: Vražedná příroda
Úterí: Pravěcí superobranáři
Středa: Pravěcí superdravci
Čtvrtek: Příšery z hlubin
Pátek: Cesta života
Sobota: Velká pětka

Pravěcí superobranáři

29. června 2015 v 21:36 | nonychromek |  Pravěké zajímavosti
V tomto týdnu odstartuje nová série: Pravěcí superobranáři. Bude to v podstatě opak Pravěkých superdravců. Společně prozkoumáme taktiky býložravců, kteří se nebáli postavit predátorům. Doufám, že se vám to bude líbit.

Týden plný článků

29. června 2015 v 15:45 | nonychromek
Po dlouhé pauze tu opět bude týden článků, kdy budu každý den dávat nový článek. Ukončí to až můj odjezd na tábor. Doufám, že se vám nové články budou líbit.