Pravěcí superobranáři- Ankylosauři

30. června 2015 v 22:06 | nonychromek |  Pravěké zajímavosti
Tito tvorové patří k nejznámějším dinosaurům. Je to skupina býložravých dinosaurů známá od spodní Jury až po konec dinosaurů na konci Křídy (200-65 mil.let př.kr.). Žili na všech kontinentech s vyjímkou Afriky. Nejstarší ankylosauři jsou zřejmě z Číny. Popsal je Henry Fairfiedl Osborn roku 1923. Všichni byli obrnění a na ocase měli většinou zbraně od palic přes trny. Měli mnoho druhů např. Nodosaurus, Polacanthus,Euplocephalus, Gastonia a mnoho dalších. Mi si ale představíme toho nejznámějšího. Byl to Ankylosaurus (neohebný ještěr). Žil v Severní Americe v době asi pře 68-65 miliony lety. Objevil ho Barnum Brown roku 1908 Existují dohady o jeho velikosti v délce mezi 6-11 metry a váhy 6-12 tun. Já si osobně myslím ty menší velikosti. Měl malý mozek a byl pomalý. Ale neměl lehký život. Žil v době, kdy po zemi chodil jeden z nejstrašlivějších tvorů v historii Země, Tyrannosaurus rex. Pod hrozbou takového predátora museli tito býložravci vyvinout obranný mechanismus, který v konečné fázi byl jeden z nejdokonalejších mezi živočichy. A jak se vlastně bránil? Dokázal také údery vracet? Tento dinosaurus byl velmi opancéřovaný. Byly to kusy kostí volně zasazené v kůži, takže ho brnění neomezovalo v pohybu. Pancíř byl na hřbetě, na hlavě, dokonce i oční víčka byly z kosti. Břicho bylo nechráněné. Ale stavba jeho nohou naznačuje, že se dokázal skrčit tak, aby nepříteli nastavoval obrněný hřbet. Jeho lebka byla tak pevná, že dokázala odolat i drtivému stisku Tyrannosauřích zubů. Na býložravce měl neobvikle dobrý čich, takže vycítil přicházející hrozbu a připravil se na obranu. Když se nepřítel přiblížil, nasadil své eso v rukávu. Byla to palice tak silná, že dokázala rozdrtit i mnohem pevnější věci než kosti T-rexe. Vážila 50kg a podle některých odhadů vyvinula tlak o síle až 20 tun. Rekonstrukce obrany: Les před 65 miliony let. Území dnešní Montany. Osamocený Tyrannosaurus vyrazil na lov. Vycítil Ankylosaura a vyrazil. O chvíli později ho ucítí Ankylosaurus a skrčí se k zemi a připravuje se na útok. Za 30 minut, T-rex dorazil. Zaútočil na hlavu Ankylosaura ale nerozdrtil ji. Snažil se ho převrátit ale marně. Náhle odhalil svůj bok a ankylosaurus ho udeřil palicí. Rozdrtil mu žebra a ta mu potrhala vnitřní orgány. Po pár hodinách T-rex zemřel. Ankylosaurus měl nejdokonalejší obranný mechanismus v historii živočichů. Byl to skutečný živý tank. Nakonec ale i on podlehl katastrofickým událostem, které následovaly po pádu obřího asteroidu, který kompletně změnil chod dějin.


Příště: Megatherium


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 1. července 2015 v 9:01 | Reagovat

Skvělý článek a pěkné obrázky... Jenom bych možná poopravil (snad Ti to nebude vadit), že první ankylosauři se objevili asi před 167 miliony let, ne před 200. Ale i tak je to povedený článek. :-)

2 HAAS HAAS | Web | 1. července 2015 v 16:23 | Reagovat

Mimochodem, jen jsem se díval do tvého profilu a všiml jsem si, že mezi oblíbenými spisovateli tam máš Tima Hainese. Ty máš také doma nějakou knížku k sérii Putování s...?

3 HAAS HAAS | Web | 2. července 2015 v 10:06 | Reagovat

To Ti docela závidím, tu knihu bych chtěl mít. Nicméně, já mám doma zase knížku Putování s dinosaury (v červnu jsem o ní i psal na blog). :-) Myslím, že Tim Haines má zajímavý talent na popis děje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama