Pravěcí superobranáři- Triceratops

30. října 2015 v 9:25 | nonychromek |  Pravěké zajímavosti
(Třírohá tvář) Je to nejznámější ceratopsid a také jeden z nejznámějších dinosaurů. Jeho známější druh triceratops horridus (Děsivá třírohá tvář) popsal Onthiel Charles March roku 1889. Tento býložravec žil v Severní Americe v době před 68-65 miliony lety. Toto zvíře bylo zhruba 3 metry vysoké, 9 metrů dlouhé a vážilo kolem 7-10 tun. Byl to jeden z největších ceratopsidů,kteří kdy žily, avšak jeho evoluční předek Eotriceratops byl ještě větší. Také je zajímavé, že v roce 2014 přišla jedna studie s tím, že další druh triceratops prorsus by mohl být potomek triceratopse horrida. Kolem tohoto dinosaura kolují jisté dohady např. každý si asi vzpomene na torosaura. Jsou dohady o tom, že torosaurus by mohl být jen plně vyvinutý triceratops. Některé studie to potvrzují, jiné vyvracejí. Každý si musí udělat vlastní názor. Jisté ale je, že tento kolos dokázal přestát i útok dospělého tyrannosaura. Jak to ale dokázal ? Za prvé, tento býložravec žil, jako pravděpodobně většina ceratopsidů ve stádech. A to je důležité. Víc očí víc vidí. A u triceratopse to bylo obzvláště potřebné, protože měl velmi špatný zrak. Jeho zorná pole se nepřekrývala a viděl pravděpodobně jen na krátkou vzdálenost. Také měl špatný čich. A nebyl nějak rychlý. Běhal rychlostí kolem 24 kilometrů za hodinu. I když to je rychlost průměrného člověka, tyrannosaurus mohl pravděpodobně běhat dva krát rychleji. Tak jak se mohl tento býložravec ubránit. Měl na hlavě ohromný límec, jeden z největších ze všech ceratopsidů (2,4m), největší měl pentaceratops (3,1m). Tento límec mohl sloužit jako štít, ale také se pravděpodobně dokázal zabarvit a působil jako lákadlo pro samičky, nebo varování pro konkurenty. Také měl na krku kulovitý klub tak dokonalý, že triceratops mohl otáčet hlavu do mnoha stran a to poměrně rychle. Ale jeho vražedný nástroj byly dva rohy, dlouhé 120cm. Dřív se myslelo, že útočil jako nosorožec a vráže víš silou do útočníka. Ale biomechanické testy ukázaly, že by to jeho lebka nevydržela. takže pravděpodobně švihal hlavou, aby nabodl útočníka. A tyto rohy dokázaly probodnout kteroukoliv kost a vnitřní orgány. Rekonstrukce: Pláně Montany, před 65. miliony lety. Triceratopsové se obvykle sdružují do stád, tento ale cestuje sám. Netuší že ho pozorují dvě hladové oči. Tyrannosaurus útočí. Ale triceratops si ho všiml a díky svému kloubu, tatřka okamžitě otáčí hlavu směrem k útočníkovi. T-rex ho kousne do štítu. Kost praská ale jinak se nic nestalo. Potom t-rex udělal neopatrný pohyb. Triceratops švihl hlavu a probodl útočníkovi srdce. T-rex umírá. Triceratops byl jeden z nejúspěšnějších dinosaurů konce Křídy. Ale i on vymřel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 30. října 2015 v 9:36 | Reagovat

Moc hezký článek o mém oblíbeném dinosaurovi, jen si kdyžtak oprav jméno Othniela Charlese Marshe. :-) Také za pár desítek minut napíši článek... :-)

2 HAAS HAAS | Web | 30. října 2015 v 11:10 | Reagovat

Jinak slyšel jsi už o tom "hororu" v Australia Zoo?

3 HAAS HAAS | Web | 30. října 2015 v 14:17 | Reagovat

Kdyžtak si o tom přečti na News.com.au nebo na Daily Mail. Bývalí zaměstnanci Australia Zoo si prý myslí, že práce Steva Irwina je v ohrožení. Wes Mannion prý před pár lety přijal jednoho Američana, který tam pracovníky šikanuje... :-( Nic pěkného, ale teď se to řeší i na veřejnosti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama