Pravda nebo mýtus ?- Lidožraví sumci

15. listopadu 2015 v 17:12 | nonychromek |  Současná příroda
Ve sladkých vodách po celém světě žije predátor, který je prý schopný zabít člověka. Sumec. Mohla by ale být sladkovodní ryba něčeho takového schopná. Představíme si tři druhy sumců po světě, oddělíme pravdu od fikce. Zjistíme jestli pověst o sumcích je pravda nebo mýtus.


Skutečný příběh: Řeka Amazonka. Dva muži rybaří na této obrovské řece. Hodí sít na dno, tam se ale zasekne. Jeden z nich se potápí ke dnu, aby ji vyprostil. Na hladinu už ale nevyplaval. Druhý den se objevil obrovský tvor, zadušený tělem rybáře. Je to ryba, ze které mají v Amazonii hrůzu. Piraiba. Česky anténovec vláknovitý (brychyplatystoma filamentosum) je největší sumec řeky Amazonky a dost možná nejsilnější sladkovodní ryba světa, která se vyrovná žralokům a mečounům, stejné velikosti. Proč zaútočila na rybáře ? Anténovci jsou obrovští predátoři. Žijí ve velkých hloubkách, kde jim nekonkurují někteří velcí dravci na povrchu. Mají obrovskou sílu, ale mají slabý zrak. Pokud na rybáře zaútočil, nevěděl o něm, dokud se ho nedotkl hmatovými vousy. Ale stopy svědčí o něčem jiném. Ukazují, že rybář byl pravděpodobně už mrtvý, když ho sumec objevil. Pravděpodobně to bylo takhle: Rybář se potápí, aby sít vyprostil ze dna. Je ale pevně zakotvená. Už mu dochází vzduch, musí jít zpět na hladinu, ale zamotal se do sítě. Utopil se. Později jeden anténovec pročesává koryto dna a nachází potravu. Ale je ne něj moc velká a on se dusí. Anténovec vláknovitý nemá na svém kontě zatím ani jednoho člověka. Žije v hlubokých vodách, tam se lidi nedostávají často a navíc migruje tísíce kilometrů, takže je setkání s ním nepravděpodobné. A v Amazonii je mnoho jiných zvířat, která by vás mohla zabít. Anténovec vláknovitý si svou pověst nezaslouží. On sám je kořistí, protože jeho maso je považováno za pochoutku. Ale je ho těžké chytit, a spíše ho ohrožuje ničení pralesů, takže jich ubývá. Ale pořád je to dravec a člověk by ho měl respektovat. Verdikt: nevinen


Rok 2007. Dvě ženy si jdou zaplavat do jednoho z Berlínských jezer. Spokojeně si plavou. Najednou jedna z nich ucítila, že se jí něco obrovského zakouslo do nohy. Pak jí to pouští. Odjíždí k doktorovi, aby se jí podíval na zranění. Mělo tvar půlměsíce. Zranění si poté prohlížejí vědci a zjistili, že to mohl být jenom jediný tvor. Sumec velký. Poté se spouští mediální šílenství. Stále častěji se v novinách objevují články jako: Sumec útočí na lidi, Lidožrouti z Evropy atd. Sumec získává nové přezdívky. Francie: Monstrum z řeky Rhony, Španělsko: Monstrum z řeky Ebro, Itálie: Monstrum z řeky Pád. Někteří lidé se bojí vstupovat do vody. Je tato pověst zasloužená. Sumci mají v Evropě legendární pověst. Dříve, bez moderních rybářských metod to byl nepolapitelný fantom řeky. Už v 16. století byly sumcům přičítány útoky na děti. Když ve vodě zmizelo dítě, byl to právě sumec, kdo byl považován za viníka. Pak se na tyto legendy pozapomnělo. Až do roku 2007. Faktem je, že sumec je dravec, největší v Evropských vodách. Když dorostou do určité velikosti, nemají kromě lidí nepřítele. Už dvouletý sumec dokáže zaútočit na rybu poloviční velikosti. Sumec se může dožít až 80 let, přičemž ve dvaceti letech má 2 metry. Stejně jako anténovec vláknovitý roste po celý život. Žerou všechno, co se jim vejde do tlamy. Rok po útoku na ženu byl v Čechách spáchán další útok, který přinutil některé lidi bát se i o své mazlíčky. Jedna žena jde se svým psem na Orlickou přehradu. Pořád do kola mu hází klacík do jednoho místa ve vodě. Najednou pes zajede pod vodu a pak už ho nikdy nikdo neviděl. Mezi těmi útoky je ale jedna souvislost. Většina z nich se stala v pozdním jaře. To je období tření, samice vypustí jikry na stébla trávy a pak je samec hlídá. Je při tom extrémně agresivní a napadá vše, co se přiblíží. I na lodě. Sumec velký vlastně není žádný lidožrout, ale starostlivý rodič. Strach z nich je spíše tím, že se lidé vždy báli velkých tvorů. I přes to se nedoporučuje koupání tam, kde žijí velcí sumci. Pořád je to dravec. V jednom sumci se našli lidské ostatky. Ale jako v minulém případě se zjistilo, že se člověk napřed nejspíše utopil. Sumec pak jen využil příležitosti k snadné večeři. Tento druh je nevinný.


Indie, jednoho rána. Dva chlapci se koupou v řece za jejich domovem. O jednoho z nich se něco otřelo a v jediném okamžiku to popadlo druhého a stáhlo ho to do vody. Útočníka se podařilo identifikovat díky tomu, že přeživší chlapec ho na okamžik spatřil. Byl to goonch. Ryba, které se lidé velice bojí. Je to sumec, který přežil věk dinosaurů. Ale lidé se bojí především jeho tesáků, které jsou 1-5 cm dlouhé. Lidé mají z goonche panickou hrůzu. Mohla by ale být sladkovodní ryba tak velká, že by sežrala člověka, ba i něco většího. Jeden farmář popsal, jak tento sumec zabil jednoho z buvolů. Goonch může mít i 300 kg takže by na to sílu měl. Proč ale napadá lidi. Objevila se teorie, že by to mohla být lidská vina. V Indii se pohřbívá tak, že se člověk spálí na hranici. Dřevo si ale někteří lidé nemohou dovolit a spalují nedokonale, ze člověka potom ještě něco zbude. A ostatky se pak hodí do vody. Ryba je sežere, a pak si může spojovat člověka s potravou. Ale takhle se to dělá po celé Indii. A většina zpráv o vraždícím goonchovi pochází z relativně malé oblasti. Je dost možné, že to je jedna ryba, která je pomatená, stará a nebo jednoduše moc velká a potřebuje velkou kořist. A nebo příběhy o útocích tohoto sumce mohou patřit do světa bájí. U tohoto druhu je nepatrná šance, že by mohl být lidožraví. Goonch ale mizí, díky brutálnímu způsobu rybolovu elektřinou a dynamitem. I pokud by byl lidožravý, my jim ubližujeme daleko více.


Sumci skutečně nejsou tak nebezpeční, jak se o nich tvrdí. A pověsti o lidožroutech jsou většinou jenom legendy. Strach ze sumců je jenom asi strach člověka z velkých tvorů.


Příště: Vražední hadi
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 15. listopadu 2015 v 18:05 | Reagovat

Pěkný článek! Jen v tom anglickém nápisu máš menší chybku, správně by to mělo být "man-eating catfish". ;-) Maneater je totiž podstatné jméno. :-) Jinak podíval jsi se na oslavu Dnu Steva Irwina na YouTube kanálu Australia Zoo? Jako vždy, je to zakončeno slavným remixem Wildest Things in the World. :-)

2 HAAS HAAS | Web | 15. listopadu 2015 v 19:25 | Reagovat

Mě se ten remix moc líbí, vytvořil ho Melody Sheep, kdyžtak tady je na něj odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=tE1HDSipRxU . A ten záznam z oslavy dnešního dne najdeš na kanálu Australia Zoo (na chvíli tam vystupují i Irwinovi, kteří jsou ale momentálně v Los Angeles, nicméně poslali pozdrav), a s krokodýly tam vystupuje opět Wes Mannion.

3 HAAS HAAS | Web | 16. listopadu 2015 v 10:47 | Reagovat

Nechceš napsat taky něco o arapaimách?

4 haninkare haninkare | Web | 16. listopadu 2015 v 22:38 | Reagovat

Viděl jsem ten díl a hádám že je na tom část pravdy. Ale nevěřím že by napadali živé lidi.

5 nonychromek nonychromek | E-mail | Web | 19. listopadu 2015 v 19:51 | Reagovat

[4]:To si také myslím. Mrtvého člověka klidně sežere a zaútočí, aby bránily jikry, ale že by napadali lidi za účelem potravy si nemyslím.

6 Blabla Blabla | 12. července 2016 v 9:23 | Reagovat

Moc pěkný článek. Škoda, že autor stejně jako rybám, nerozumí svému rodnému jazyku..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama