Srpen 2016

Velká pětka- Žahavci

23. srpna 2016 v 15:31 | nonychromek |  Současná příroda
Žahavci. Skupina vodních živočichů, kteří mají těla buď rosolovitá, nebo vápenitá. Dělí se na korálnatce a medusuzoa do které patří např. medúzovci, čtyřhranky, trubýši a mnoho dalších. Jak již název vypovídá, jsou to většinou dravci, kteří využívají žahavých vláken, která vypouštějí jed. Loví většinou plankton, někdy ryby. Většinou nejsou člověku nebezpeční, žahnutí většiny z nich připomíná kopřivu a nezanechává trvalé následky. Najdou se ale i vyjímky, tvorové, kteří dokáží vážně zranit, nebo i zabít člověka. Začněme tedy s naším odpočtem.

5.Chrysaora quinquecurrha: Je to druh medúzy, žijící hlavně v tropických vodách. Je to krásný živočich s krásným oranžovým zvonem. Je hojná při východním pobřeží USA, ale jak již bylo řečeno, žije v tropických vodách téměř po celém světě. Je známá jako mořská kopřiva, její žahnutí způsobuje velmi bolestivé puchýře. Pro zdravého člověka není ale nebezpečná a proto s hodnocením zůstávám nízko. 2/5.


4.Talířovka obrovská: Je to největší druh medúzy na světě. Největší exemplář nalezený v roce 1870 měl zvon v průměru 2,7m a chapadla byla dlouhá 37 metrů. Jednalo se o skutečně kolosální jedinec. Je považována za nejdelší zvíře světa, delší než plejtvák obrovský. Tato medúza žije spíše v chladnějších vodách, především v Severním ledovém oceánu ale může se vyskytovat i jižněji. Jako každá medúza i tato začíná svůj život jako polyp, ukotvený u dna a pak se jako malá medúza odlepí. I polypy se dokáží svými žahadly ohánět. Svá žahadla využívá nejen k zabití ale i k přidržení a vtáhnutí kořisti. Co se týká kontaktu s člověkem, většinou není smrtelně nebezpečný ale vzhledem k velikosti tvora se doporučuje vyhledat lékaře. Na žahnutí pomáhá ocet. V roce 2010 byl ve městě Rye v USA požaháno asi 150 lidí. Předpokládá se, že to mohla způsobit jediná rozpadlá medúza. I když člověka nezabíjí, je vhledem k velikosti už potenciálně nebezpečná. 3/5.


3.Měchýřovka portugalská: Známá také jako portugalská galéra je další žahavec na seznamu nebezpečných žahavců. Tentokráte se nejedná o medúzu ale o trubýše. Je velice zajímavé, že se nejedná o jednoho živočicha ale o kolonii živočichů. Vrchní část, měchýř plující na hladině je hostitelem a zbytek zajišťuje potravu a rozmnožování. Na hladině vypadá jako igelitový pytlík. Má ráda všechny tropické a subtropické vody, nedávno se dostala i do Středozemního moře. Žahadla dlouhá až 30 metru obsahují prudký jed. Kontakt způsobuje prudkou bolest, podobnou jako když vás žahne čtyřhranka, nicméně polití octem jako u čtyřhranky účinky zhoršuje. Měchýřovka by zdravého člověka zabít neměla, nicméně může vyvolat smrtelnou alergickou reakci, zabít slabšího jedince a hlavně žije v hlubších vodách a konktakt s ní může vést k utonutí. Jsou doloženy smrtelné incidenty. Tento živočich už je velice nebezpečný a proto také dostane vyšší hodnocení. 4,3/5.


2.Čtyřhranka barnesova: Známá především pod jménem Irukanji. Patří mezi čtyřhranky, blízké příbuzné medúz. Liší se od nich tvarem klobouku, který má jak napovídá název 4 hrany. Také anglické označení pro čtyřhranky je box jellyfish neboli krabicová medúza. Žije ve vodách Austrálie a jihovýchodní Asie. Je to velice drobný živočich. Zvon má průměr 5 mm a tenounká chapadla mají metr. Ročně požahá několik lidí. Pozoruhodné je, že žahnutí nebolí. Je to jako bodnutí komára. Polovina obětí si ani nevšimla, že byli zasaženi. Po 20 až 30 minutách se začíná projevovat tzv. Irukanji syndrom. Má mnoho příznaků. Extrémní bolesti, nevolnost, zvýšení krevního tlaku a někdy srdeční selhání. Leč protijed neexistuje, pokud jsou příznaky rozpoznány, člověka se většinou podaří zachránit. V Austrálii jsou doloženy 2 smrtelné případy. Na australských plážích záchranáři průběžně testují vodu, protože sítěmi proti jiným čtyřhrankám se drobná Irukanji dostane. Pokud je zjištěna přítomnost Irukanji, je pláž vyklizena a po zbytek dne zavřena. Vědci se mezitím snaží objevit protijed. Tento živočich je velice nebezpečný. 4,5/5.


1.Čtyřhranka smrtelná: Který jiný živočich by si zasloužil titul nejnebezpečnějšího žahace, než tento živočich. Je známá také jako čtyřhranka fleckerova nebo mořská vosa. Vyskytuje se zhruba ve stejných vodách jako Irukanji. Má 8 očí do všech směrů. Nejsou nějak zvlášť účinné, ale překážku dokážou rozpoznat. Může plavat rychlostí až 7 km/h, stejně jako člověk. Zvon má průměr 30 cm ramena jsou pak dlouhá 3 metry. Na každém centimetru ramena má jeden milion žahavých buněk, nematocystů. Jsou to předměty podobné harpuně. Tyto buňky reagují na kontakt rychlostí 15 metrů za sekundu, což je nejrychleší biologická reakce ve zvířecí říši. Jsou 10x rychlejší než airbagy v autě. Když se rameno dotne kůže, vystřelí z pouzder tyto rotující harbuny s naježenými bodci silou, podle některých odhadů až 40 000x větší, než je zemská přitažlivost, 40 000G. S touto rychlostí a silou dokážou proniknout i skořápkou kraba. Jed okamžitě zaútočí na srdce. Zabíjí strašlivě rychle. Dospělého člověka dokáže zabít do 2 až 3 minut, dítě pak do 30 sekund. Je znám ale případ holčičky, která přežila bez pomoci 10 minut. Vědci to považovali za zázrak. Ale to jsou vyjímky. Většina požahaných zemře. V Austrálii zabila tato čtyřhranka 64 lidí zatím... Celkově zabily přes 5000 lidí. To je víc než žraloci a ostatní vodní tvorové dohromady. Přežít můžete, pokud ránu polijete octem. To neutralizuje jed. Proto je ocet na všech Australských plážích. Jizvy ale zůstanou na doživotí. Tito tvorové se nevyskytují při pobřeží pořád. Když se páří, jsou blízko břehu. Tehdy je koupání zakázáno. Navíc jsou při plážích zabudovány sítě. Díky těmto opatřením jsou už dnes úmrtí v Austrálii spíše vyjímečná ale třeba na Filipínách se pořád umírá. Tito tvorové jsou extrémně nebezpeční. Rozhodně si zaslouží nejvyšší hodnocení. 5/5
Jak jste sami viděli, žahavci mohou být velice nebezpeční. Není to ale tak, že by nás zabíjeli schválně. I když někteří mohou být rychlí, jakmile vedle nich skočíte, nestačí se vyhnout. Jejich jed má obrovské možnosti využití v léčitelství. Tito tvorové zasluhují respekt.
Doufám, že se vám to líbilo.
Příště:Krokodýli